sestdiena, 2014. gada 29. novembris

Andruss Kivirehks. Pasaules malā (29)


Ēvalds nāca no darba, un viņam bija sajūta, it kā vēderā būtu iebāzts ķieģelis, kas tagad spieda ribas. Vienai dāmai no Ēvalda nodaļas bija bijusi dzimšanas diena un, kā jau pieklājas, visi kolēģi viņai dāvināja puķes, bet jubilāre visus cienāja ar kliņģeri. Kliņģeris bija liels un tik sātīgs, ka gluži vai spīdēja. Vairums svinētāju bija sievietes – viņas katra apēda vienu gabaliņu un paziņoja, ka vairāk nejaudā. Vīrieši tik viegli cauri netika, jo jubilāre uzstāja, ka tiem noteikti jāēd vēl otrs gabaliņš. Diemžēl vīrieši bija tikai divi: Ēvalds un kāds ar cukurslimību sirgstošs kungs, kas no otra gabaliņa kategoriski atteicās. Sievietes gan mēģināja viņu tomēr piedabūt uz otru gabaliņu, apgalvojot, ka viens mazs gabaliņš jau nekādu skādi nenodarīšot, un tas jau nemaz neesot tik ļoti salds. Un uzsvērti centās iegalvot, ka: “Neesat nemaz tik slims, jums ir laba sejas krāsa, ēdiet vien ēdiet!”
Taču vīrs palika nelokāms, piecēlās kājās ar tekstu: “Vai jūs gribat mani nogalināt?”
Tad viņu atstāja mierā.
Tā no vīriešiem palika tikai Ēvalds, un kliņģera apēšana gūlās tikai uz viņa pleciem. Ēvaldam nekādu slimību nebija, un pirmo gabalu viņš apēda ar prieku, kā arī otrais aizgāja viegli. No trešā viņš jau mēģināja atteikties, taču nesekmīgi, bet ar ceturto un piekto viņš jau sajuta, ka ir pārēdies. Viņš teica, ka vairāk nevar.
“Kādi tie vīrieši mūsdienās ir vārguļi!” iesaucās jubilāre. “Apēdiet, apēdiet vēl gabaliņu, es taču nenesīšu uz mājām!”
“Apēdīsim rīt,” Ēvalds piedāvāja.
“Rīt būs sakaltis un nebūs labs. Es jums uzlikšu.”
“Nelieciet, es vairs nevaru!” Ēvalds lūdza.
“Tas patiešām ir dikti gards kliņģeris!” teica sekretāre, kas pati bija apēdusi tikai dažas rozīnes. “Mans iemīļotais!”
“Nu tad uzēdiet vēl!” Ēvalds ieteica.
“Es jau labprāt, bet nedrīkstu,” viņa žēli atbildēja. “Man jānotievē.”
Ēvalds diemžēl tāda attaisnojuma nebija, jo, uz viņu paskatoties, neviens tam neticētu. Sievietes nolika viņam priekšā šķīvi ar kliņģeri un visādi runāja, cik tas ir garšīgs. Ēvalds nopūtās un padevās, līdz kamēr, darbdienai noslēdzoties, jutās kā Pekinas pīle, piebāzta ar kārumiem līdz rīklei, tā ka nejaudāja vairs lāga no galda piecelties. Tāpēc izlēma ceļā uz mājām pastaigāties pa pilsētu, lai nolāpītais kliņģeris ātrāk nosēžas.
Viņš pastaigājās pa tuvējo pilsētas nomali, kur vienmēr bija jauki pastaigāties, īpaši siltajā gadalaikā, kad varēja aplūkot cilvēku dārzus un pagalmus. Skati pavērās visdažādākie, jo mājas bija sabūvētas cita pie citas. Bija turīgie, kuru mājiņas bija tik krāsainas un jaukas, ka gribējās nolaizīt kā augli, bet bija arī nabagie, kuru māju apkārtne izskatījās tik nožēlojama, ka radās vēlēšanās tās aizvākt, lai nebūtu jāpacieš nejaukais skats. Boja dārzi, kur mauriņi nopļauti tik gludi, ka atgādināja zaļu samtu, bet bija arī tādi, kurus aplūkojot radās jautājums, kādam slepenam nolūkam ģimene audzē tik varenas nātras un dadžus. Dažos dārzos grillēja, citos – sēdēja krēslos un dzēra baltvīnu, vēl citos sēdēja uz kartupeļu kastēm un dzēra alu no plastmasas pudelēm.
Vēl bija mājas, kas vairs neizskatījās briesmīgas, bet nebija vēl skaistas – tās, kur taisīja remontu. Pie vienas šādas mājas Ēvalds manīja divus vīrus, kas pa ārdurvīm iznesa skapi un nolika pie miskastes. Vīri iegāja atpakaļ mājā, taču parādījās kāds maza auguma večuks, kas sāka skapi rūpīgi pētīt. Viņš atvēra skapja durvis, iztaustīja iekšpusi, pieklauvēja te un tur, tad pilnīgi ar palēcienu apsēdās uz tā. Ēvalds palēnināja soli. Večuks viņu pamanīja, pamāja kā senam oaziņam un paskaidroja:
“Gluži laba mēbele, tūliņ redzams, ka ar rūpību darināta. Bet šodien jau tas nevienam nerūp, met tik veco skapi ārā, lai nominītu ar jaunu. Bet uz kurieni lai tas vecais skapis dodas? Man jau aizvien šķiet, ka skapis ir kā mājdzīvnieks, ja jau reiz esi mājā atvedis, tad rūpējies par to, nevis izmet uz ielas. Skapim nepatīk ārā, viņš ir kā kaķis, kam labāk istabā. Re, kā viņš tagad nelaimīgi veras debesīs!”
Ēvalds bija spiests piekrist, ka skapis tiešām izskatās skumjš un saīdzis. Izvilkts ārā no mājas sienu sienu aizsardzības, tas jauno apkartni nemaz neuzskatīja par piemērotu. Saules staros viņa skrambas īpaši krita acīs, un skapis šķita kā izģērbts kails. Večuks blenza uz Ēvaldu.
“Tu neņem ļaunā, ka es tev saku “tu”, es visiem tā saku, bet mani sauc Ritsiks. Skolā mani saukāja par Ritsikaksu, nu tas jau bija sen, lielākā daļa skolasbiedru jau zem zemes, esmu bijis uz visām bērēm un arī vienmēr runājis. Katru dienu eju uz bibliotēku lasīt avīzes, un tur jau vienmēr paziņo par nomirušajiem un bērēm. Ar klasesbiedrenēm grūtāk, viņas jau parasti apprecējušās un nomainījušas uzvārdu, un tad jau vairs nevar saprast, kas ir kas. Kā tevi sauc?”
Ēvalds iepazīstināja ar sevi, un Ritsiks uzreiz atminējās, ka pazinis vienu Ēvaldu, kas gan nebija viņa klasesbiedrs, bet ar kuru kopā trenējies augstlēkšanā, bet kurš nu jau esot miris, tāpēc esot patīkami iepazīties ar citu Ēvaldu.
“Biju tā lēcēj-Ēvalda bērēs un, protams, arī teicu runu un teicu “Kad mēs ar Ēvaldu kopā sportojām...”,” stāstīja Ritsiks.
“Zini ko, Ēvald,” viņš negaidīti piebilda, “ņemam šito skapi un aiznesam pie manis.”
Ēvaldu šis priekšlikums pārsteidza un ne īpaši iepriecināja, jo lai arī skapis nebija liels, tomēr tā nešana prasītu piepūli, un vēderu spiedošais kliņģeris nemaz nepadarītu uzdevumu vieglāku. Taču viņš nespēja atrast nevienu piemērotu attaisnojumu, lai atteiktos no tā nešanas, pie tam Ritsiks jau bija vienu galu uzvēlis plecā un nokomandēja: “Ņem no tā gala un ejam!”
Ēvalds lēnīgi paklausīja pavēlei, un viņi gāja.
“Pie miskastēm ir visādas labas lietas,” pļāpāja Ritsiks, “Būtu tikai, kas to visu savāc. Piemēram, vakar atradu lielisku grāmatu “Dungānas pasakas”, ar bildēm. Tur bija pasaka par pūci un vistu, zini to? Es varu pastāstīt – pūce ar vistu gribēja sadraudzēties, bet bija viena problēma – kad pūce naktī atnāca vistu apciemot, vista viņu nevarēja ieraudzīt, bet kad vista pa dienu aizgāja uz mežu ciemos pie pūces, pūce neredzēja viņu. Pūce teica vistai, lai nenāk pie viņas ciemos pa dienu, lai nāk naktī, bet vista atbildēja, ka vai-vai-vai, pa nakti viņa gan uz mežu neiešot. Labāk atnāc tu rīt pa dienu pie manis! Tak pūce atbildēja, ka viņa nekādā gadījumā dienas laikā nekur neiešot. Tā arī nesanāca viņām draudzība. Ko teiksi? Lieliska pasaka, bet redz, kāds duraks izmetis miskastē. Iedomājas, ka ir tik gudrs, ka viņam par pūcēm un vistām neko nevajag zināt. Nu nekas, ka izmeta, toties es savācu. “Dungānas pasakas”, vai esi dzirdējis?”
“Neesmu,” Ēvalds atteica. “Vai vēl tālu jāiet?” Skapis nebija īpaši smags, taču derēja zināt maršruta garumu.
“Esam jau gandrīz klāt,” Ritsiks atbildēja. “Bet ja vēlies, varam ieturēt pauzi. Nav jau jāplēšas pušu, visas lietas vajag darīt ar patiku.”
Viņi nolika skapi zemē, un Ritsiks uz tā apsēdās.
“Re, cik labs skapis, noder arī par krēslu vai galdu,” viņš slavēja. “Es esmu daudz labu lietu no miskastēm aiznesis mājās. Man reiz bija grūti laiki, paliku gandrīz bez nekā, bet nu pamazām to visu atgūstu. Rīt pameklēšu lietas, ko varētu tai skapī iekšā likt.”
“Nu ja,” Ēvalds atteica. “Bet kāpēc tad toreiz tie laiki bija tik grūti?”
“Arvien viskas gadījās,” Ritsiks lietišķi noteica. “Skat, šim skapim arī šobrīd ir grūti laiki. Kādreiz bija viegli, kāds to nopirka, atnesa mājās, ielika kaut ko iekšā, gultasveļu vai vīna glāzes, vai fotoalbūmus – ko tieši, nezinu, bet kaut ko jau noteikti ielika. Bet tad vienā jaukā brīdī visu izņēma ārā un skapi izlika uz ielas. Ko lai skapis dara uz ielas? Bet nekas, drīz tas atkal būs zem jumta, un dzīve atkal ritēs tālāk. Grūtie laiki jau pāriet. Un es tur noteikti ielikšu kaut ko iekšā.”
“Piemēram, tās “Dungānas pasakas”,” Ēvalds ierosināja.
“Kāpēc ne! Klausies, Ēvald – vispār, pasaki man arī savu uzvārdu. Petersons? Priecājos, Ēvald Peterson! Klausies, Ēvald, vai esi jau atpūties? Nu tad nesam tālāk!”
Viņi gāja tālāk, skapis starp viņiem, un Ēvalds prātoja, ka Ritsiks tagad zina tik daudz par viņu – pat uzvārdu, un kad viņš negaidīti nomirs, Šis atvērs avīzi, izlasīs miršanas paziņojumu, atnāks uz bērēm un teiks runu. Apmēram tādu: “Kā mēs ar Ēvaldu skapi nesām.” No tā laikam nevarēs izvairīties citādi, kā vien nodzīvojot ilgāk par Ritsiku.
Kas viss nevar nien notikt ar cilvēku, kas pēc pārēšanās ar kliņģeri iet pastaigāties!
Ritsiks šķērsoja kādu pagalmu, un Ēvalds skapja otrā galā sekoja viņam. Šis bija viens no tiem pagalmiem, kur dārza krēslos nesēdēja un pa batutu neviens nelēkāja. Tikai kāds vājš kaķis bailīgi pabēga zem ceriņkrūma. Mājas durvju priekšā bija liela, dubļaina peļķe, kuras šķērsošanai bija nosviests ēvelsola gabals.
“Neiekāp tur!” Ritsiks uzsauca, un Ēvaldam tas izdevās. Viņi ienesa skapi mājā, uzstiepa pa nelielām kāpnēm un, kad Ritsiks atslēdza savu dzīvokli, ienesa tajā un nolika pie sienas.
“Nu tā, kārtībā!” Ritsiks papliķēja skapi un iesaucās:
“Skaties, Ēvald, skapim šeit ir daudz labāk. Viņš te jūtas kā mājās. Viņš tomēr ir pieradis stāvēt istabā, nevis pie miskastes. Zini, nav jau viegli mainīt savu dzīvesveidu. Kad man bija grūtie laiki, es dažkārt domāju, ka kļūšu par īstu klaidoni. Bet neizdevās, es nebiju pieradis gulēt kartona kastē vai parkā uz soliņa dzert odekolonu. Man patīk istabā, kur ir mēbeles un grāmatas. Tā kā man bija sendienās, pirms grūtajiem laikiem. Un sāku pamazām atgriezt dzīvi vecajās sliedēs, vākt lietas. Redz kur ir tās “Dungānas pasakas”. Ielikšu to iekšā, sēklai. Gan jau pievienosies arī citas mantas.”
Ēvalds pārlaida skatu Ritsika dzīvoklim. Tas atgādināja trīsdimensionālu puzli. Bija noprotams, ka ir mēģināts iekārtot klasisku dzīvojamo istabu, jo dažas detaļas bija savās vietās, taču daudz kā vēl trūka, kas izskatījās kā caurumi puzlē. Bija krēsls, taču galda trūka, bija grāmatas, taču trūka plaukta, bija paklājs, pat smalks, bārkstīm un pērlēm rotāta grīdaslampa, taču gultas vietā parasts matracis.
Nu un tagad bija arī skapis.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru